Regina Rania, fermecătoare în bleu la un eveniment în Italia. Proaspăta bunică a avut un discurs mișcător

Regina Rania a Iordaniei a fost o apariție de un bun gust răvășitor la o conferință economică care a avut loc la Villa D'Este, în Cernobbio, Italia.

Regina Rania a Iordaniei profimedia 0906046927 jpg

Soția suveranului hașemit, în vârstă de 54 de ani, a atras toate privirile în ținuta ei alcătuită dintr-un blazer și-o vestă de un bleu pudrat, de la Dolce & Gabbana, și o pereche de pantaloni albi, totul completat de o geantă de mână șic, de asemenea albă.

După ce a ajuns la European House-Ambrosetti Forum, Regina Rania a Iordaniei a urcat pe scenă pentru a se adresa celor adunați la conferința anuală de sfârșit de vară.

Ca de fiecare dată, soția monarhului Iordaniei a profitat de prezența internațională la acest eveniment pentru a susține cauza Palestinei, teritoriu în care aceasta s-au născut părinții ei. Rania a cerut comunității globale să susțină dreptul internațional umanitar și să ceară asumarea răspunderii pentru nedreptăți, explicând că dublele standarde occidentale privind războiul Israelului împotriva Fâșiei Gaza au contribuit la „pierderea încrederii în regulile morale menite să guverneze lumea noastră”.

În discursul ei, aceasta a mai remarcat că aproape întreaga populație din Gaza se confruntă cu o criză alimentară acută, condamnând obstrucția Israelului asupra ajutorului umanitar, în timp ce, pretinde aceasta, „copiii palestinieni mor de foame”.

Rania s-a născut în Kuweit pe 31 august 1970, din părinți palestinieni, așa că, încă de la izbucnirea războiului din Gaza, aceasta s-a plasat cât se poate de evident împotriva Israelului.

Apariția iordaniencei vine după ce aceasta a devenit bunică pentru prima dată în luna august.

Regina Rania cu Prințesa Iman, nepoata ei Foto Instagram 3 jpg

Prințesa Iman, care a primit aceleași nume cu fiica cea mare a Raniei, în vârstă de 27 de ani, este primul nepot al reginei și al soțului ei, Regele Abdullah bin Al-Hussein al II-lea.

Iman este și primul copil al Prințul moștenitor Hussein și al soției lui, Prințesa Rajwa, ambii în vârstă de 30 de ani.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Regele Henry al VI lea  foto   profimedia 0960505533 jpg
FotoJet (78) jpg
Vincent Perez (stânga) și Isabelle Adjani (dreapta) în „Regina Margot”  1994, profimedia 0018653460 jpg
Kate Middleton și Prințesa Charlotte foto Profimedia (2) jpg
Diana William Harry jpeg
Kate Middleton profimedia 1114858925 jpg
Carole Middleton și Pippa Middleton în loja regală de la Wimbledon, 2026   GettyImages 2284888600 jpg
Harry și Meghan, profimedia 1100544965 jpg
Kate Middleton, Prințul Harry  foto   GettyImages jpg
Regele Charles al III lea al Spaniei cu soția  foto   Profimedia jpg
Erling Haaland și Prințesa Ingrid Alexandra   FOTO Instagram jpg
Kate Middleton, Prințul William  foto   Profimedia jpg
Mette Marit, profimedia 1099926194 jpg
william harry statuie diana FOTO Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images
Nicolae al României și Alina Maria de Roumanie la Zabola Estate, 2026   FOTO Instagram 6 jpg
Lalla Salma și Regele Mohammed al VI lea al Marocului   GettyImages 1124543 jpg
Kate Middleton și familia Instagram  jpg
Kate Middleton, Meghan Markle, Taylor Swift  foto   Profimedia jpg