S-a dat startul Jocurilor Japoniei. Prințesa Kako a fost, în premieră, în tribune

8 octombrie, 2024

Familia Imperială niponă a declarat deschis Festivalul Național al Sportului, prilej pentru ca membrii să fie văzuți mai des în public zilele acestea.

Printesa Kako in tribune la tenis la Jocurile Japoniei   profimedia 0914636054 jpg

În fiecare toamnă, japonezii așteaptă cu nerăbdare deschiderea competiției naționale sportive, pe care o asemuiesc unei olimpiade locale. Astfel, pe 5 octombrie, Împăratul Naruhito și Împărăteasa Masako au fost așteptați la Saga Sunrise Park pentru a participa la marele eveniment. Această întâlnire anuală a sportivilor niponi, care a început în 1946 sub denumirea de Festivalul Național al Sportului, a fost redenumit anul acesta Jocurile Japoniei. Iar ceremonia de deschidere a jocurilor are loc tradițional în prezența Familiei Imperiale, cei doi monarhi declarând deschise jocurile sportive.

Îmbrăcați mai lejer decât de-obicei - asta însemnând că Împăratul Naruhito a renunțat la cravată și și-a descheiat primul nasture de la cămașă, iar Împărăteasa Masako n-a mai purtat un compleu cu fustă, ci un deux-pieces cu pantalon - cei doi împărați aveau un aer foarte degajat și vesel a doua zi.

După ziua cea mare în care au dat startul competiției, nepoata lor, Prințesa Kako, și-a făcut și ea apariția în zona terenurilor sportive. Aceasta a ales să urmărească meciurile de tenis din tribune, într-un gest ce abia acum intră și în rutina Familiei Imperiale nipone, aceea a prezenței mai susținute în spațiul public.

Ca o notă de modernism și de deschidere către cutumele caselor regale occidentale, Prințesa Kako a fost desemnată președinte de onoare al Asociației Japoneze de Tenis și a decis să fie prezentă la toate meciurile din campionat. Aceasta a fost văzută vorbind cu sportivii și cu antrenorii și a urmărit turul al doilea al probei de simplu feminin din cadrul celei de-a 99-a ediții a All Japan Tennis Championships, desfășurată la Ariake Coliseum din Koto Ward, Tokyo. 

Ulterior, Prințesa Kako (cea de-a doua fiică a prințului moștenitor Fumihito de Akishino) a participat și la o întâlnire a cercetașilor, Girl Scouts în Tokyo, pe 6 octombrie, și le-a încurajat pe tinerele să se implice mai mult social și să nu le fie teamă să aibă o voce a lor - evenimentul având loc de Ziua Internațională a Fetelor, iar Prințesa purtând, de această dată, un costum cu pantalon, o abordare nouă în garderoba sa.

Trebuie spus că toate acestea se întâmplă într-o țară în care, până nu demult, locuitorii nici nu-și vedeau vreodată Împăratul, el fiind considerat un personaj sacru, care nu trebuia văzut ori atins. În ultimii ani, această abordare milenară a fost schimbată prin venirea lui Naruhito la tron, după domnia foarte tradițională a Împăratului Akihito.

FOTO: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Principesa Sofia cu ambasadorul Takashi Katae la recepția oferită de Ambasada Japoniei la București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (6) jpg
regele charles camilla printesa kate middleton si printul william Foto Profimedia
Meghan Markle, Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Prințesa Marina Doria de Savoia   arhiva de familie a lui Emanele Filiberto jpg
Charlene și Albert de Monaco cu David Popovici foto FB jpg
Grace Kelly, Prințul Rainier de Menaco  foto   Profimedia jpg
Regina rania si Regelen Abdullah al II lea al Iordaniei nunta Printul Mostenitor Hussein al Iordaniei cu Rajwa Al Saif   profimedia 0780804182 jpg
Principesa Sofia la Universitatea Națională de Arte din București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale  (2) jpg
Prințesa regală Anne, Profimedia (3) jpg
Kate și William, Profimedia (3) jpg
Regina Letizia 20 februarie foto Profimedia (5) jpg
Charles, Camilla, Charlotte, Kate, William, George, Louis, Profimedia jpg
Prințesa Madeleine, GettyImages jpg
Prințesa Charlotte cu Prințul William și Prințesa Kate, Profimedia jpg
Șeica Mahra din Dubai foto Instagram3 jpg
Prințesa Leonor   GettyImages 2161787154 jpg
Maria Teresa a Spaniei în 1653  foto   Profimedia jpg
Regele Felipe și Regina Letizia Foto Profimedia (1) jpg