Sanctuarul Majestății Sale Margareta. Cum arată în peisaj de toamnă locul în care fiica Regelui Mihai scapă de grijile regale

30 octombrie, 2025

Margareta a României este pur și simplu îndrăgostită de acest loc!

Este vorba despre Palatul Regal de la Săvârșin, situat în satul cu același nume din județul Arad, cu al său parc impresionant, care a îmbrăcat haine cu adevărat spectaculoase în luna octombrie, în culorile calde ale toamnei. Dovadă stau imaginile cu adevărat impresionante postate pe pagina de Facebook a Familiei Regale române, semnate de Adrian Neamț, pentru Fundația Colecția Regală.

Parcul Regal Săvârșin este cu adevărat elegant toamna, cu al său gazon bine întreținut ornat cu frunze uscate în nuanțe de galben și roșu și suntem siguri că Margareta a României și soțul ei, Principele Radu, se bucură de plimbări cu adevărat relaxante în acest peisaj. 

Este bine știut că Majestatea Sa Margareta și restul familiei regale române se simt cel mai bine în acest loc care, pentru Coroana română, e un fel de Domeniu Sandringham al englezilor.

Majestatea Sa Margareta și Principele Radu la Săvârșin cu Alma, 2024   Baptiste Giroudon, Paris Match jpg

Domeniul regal de la Săvârșin este locul de suflet al Margaretei a României, acolo unde aceasta este prezentă în fiecare an, de sărbătorile de iarnă sau de Paște.

"Primul lucru care îmi vine în minte când vorbesc despre Săvârșin este armonia castelului și a parcului. Proporții frumoase, culori extraordinare, o lumină caldă și plină, spațiu și tihnă. Armonia a fost completată, fără îndoială, de mâna bunicii mele, Regina-Mamă Elena, care a transformat edificiul într-un cămin plăcut, cald și elegant. Castelul de la Săvârşin este locul cel mai apropiat sufletului meu pentru că, de fiecare dată, trăiesc sentimentul prezenței Reginei Elena, care l-a amenajat, l-a îngrijit și l-a iubit atât de mult", spune Margareta despre locul în care și-a petrecut și o parte din vacanța de vară.

Conacul deținut de familia regală română a fost construit între anii 1650-1680, a aparținut prima dată familiei nobiliare Forray și a fost refăcut la începutul secolului al XIX-lea, în stil neoclasic. Castelul este prevăzut cu etaj și balcon și înconjurat de un parc cu lac și debarcader. Regele Mihai I a cumpărat proprietatea la 26 martie 1943: coincidența face ca 26 martie să fie și ziua de naștere a primei născute a regelui, Majestatea Sa Margareta.

regele mihai la savarsin anii 1940 i1 jpg jpeg

Foto: Facebook, arhiva personală



Recente pe Ok! Magazine

printul andrew foto getty images
Regele Charles  foto   profimedia 1076535788 jpg
Regele Charles foto profimedia 1076540486 (1) jpg
Prințul Andrew, Ducele de York   GettyImages 1252754598 jpg
Prințesa Desiree a trecut la cele veșnice (7) jpg
Sarah Ferguson, Ducesă de York, GettyImages jpg
Prințesa Beatrice Prințesa Eugenie și Sarah Ferguson schi GettyImages 2987688 jpg
Regele Abdullah al II lea al Iordaniei și regina Rania îi primesc pe președintele german Frank Walter Steinmeier și pe prima doamnă Elke Büdenbender la Palatul Al Husseiniya din Amman, Iordania, Profimedia 1076375454 jpg
Fosta Printesa Mako a Japoniei   GettyImages 1182646446 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 0810531311 jpg
Charlotte Kate colaj Instagram jpg
Prințul Andrew foto profimedia jpg
Sarah Ferguson și fostul Prinț Andrew  foto   Profimedia jpg
Regina Letizia foto profimedia 1076230555 (1) jpg
Kate Middleton, Prințul William și copiii George, Charlotte și Louis Foto Profimedia (4) jpg
Regina Elisabeta a II a ține un discurs despre Annus Horribilis, GettyImages (2) jpg
Prințesa Eugenie și Prințesa Beatrice alături de William și Kate foto Getty Images jpg
Marea Ducesă Xenia Alexandrovna Romanov și soțul ei, Marele Duce Alexandru Mihailovici   profimedia 0982778580 jpg