Sărbătorile continuă la Castelul Săvârșin. Cine lipsește de Anul Nou?

29 decembrie, 2024

Familia Regală română continuă să rămână la reședința din nordul țării, unde așteaptă sosirea noului an. Între timp, Custodele Coroanei a transmis tradiționalul său mesaj de Sărbători.

Principele Radu, Principesa Sofia, Majestatea Sa Margareta și Principesa Maria de Crăciun 2024   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpeg

În straie de sărbătoare, uniți și emanând un aer distins, ca demni urmași ai Regelui Mihai. Așa au arătat membrii Familiei Regale române de Crăciun - Majestatea Sa Margareta, Principele Radu, Principesa Sofia și Principesa Maria - , reuniți și anul acesta la Castelul Săvârșin, la finalul unui 2024 plin de evenimente regale, dar și de provocări sociale, pe care Majestatea Sa Margareta a ținut să le puncteze și în tradiționalul său mesaj de Sărbători.

Deși, pe final de an, părea că Principesa Elena va petrece mai mult timp în România, iată că ea este marea absentă de la aceste Sărbători de la Castelul Săvârșin. A doua născută a Reginei Ana și a Regelui Mihai s-ar putea afla zilele acestea în Anglia natală a soțului său, Alexander Nixon. Totodată, credem că i-a fost alături și fiicei sale, Elisabeta Karina de Roumanie Metcalfe, care anul acesta i-a dăruit un nepot, pe micuțul Augustus Mihai,. Cel de-al patrulea nepot al Principesei Elena s-a născut în luna mai și a fost botezat în cadru privat în luna octombrie.

O altă mare absentă de la Sărbătorile regale este și Principesa Irina, mutată de ani buni în Statele Unite, care ajunge rar pe plaiurile mioritice.

Între timp, Sărbătorile continuă la Săvârșin, iar Casa Regală a avut și un mesaj pentru oaspeții avuți zilele trecute pe domeniul regal: „Majestatea Sa Custodele Coroanei și Principele Radu, Principesa Sofia și Principesa Maria au petrecut împreună zilele de Ajun și de Crăciun la Castelul Săvârșin și doresc să le mulțumească tuturor celor care au împărtășit cu Familia Regală frumoase momente la această mare sărbătoare! Le aducem mulțumiri săvârșinenilor, precum și celor veniți de la Cluj sau Oradea, de la Timișoara, Deva și Arad, pentru a colinda, pentru a onora tradițiile populare sau pentru a vizita Târgul Regal de Crăciun. Vă așteptăm cu plăcere anul viitor!”

FOTO: Daniel Angelescu/Casa Majestății Sale



Recente pe Ok! Magazine

Meghan Markle, Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Prințesa Marina Doria de Savoia   arhiva de familie a lui Emanele Filiberto jpg
Charlene și Albert de Monaco cu David Popovici foto FB jpg
Grace Kelly, Prințul Rainier de Menaco  foto   Profimedia jpg
Regina rania si Regelen Abdullah al II lea al Iordaniei nunta Printul Mostenitor Hussein al Iordaniei cu Rajwa Al Saif   profimedia 0780804182 jpg
Principesa Sofia la Universitatea Națională de Arte din București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale  (2) jpg
Prințesa regală Anne, Profimedia (3) jpg
Kate și William, Profimedia (3) jpg
Regina Letizia 20 februarie foto Profimedia (5) jpg
Charles, Camilla, Charlotte, Kate, William, George, Louis, Profimedia jpg
Prințesa Madeleine, GettyImages jpg
Prințesa Charlotte cu Prințul William și Prințesa Kate, Profimedia jpg
Șeica Mahra din Dubai foto Instagram3 jpg
Prințesa Leonor   GettyImages 2161787154 jpg
Maria Teresa a Spaniei în 1653  foto   Profimedia jpg
Regele Felipe și Regina Letizia Foto Profimedia (1) jpg
Regele Charles în vizită regală, Profimedia (1) jpg
Charles Spencer și Lady Karen Spencer, GettyImages (1) jpg