Schimbarea majoră pentru familia regală britanică! O decizie surprinzătoare modifică tradiția de secole

10 decembrie, 2025

Familia regală britanică face o schimbare semnificativă, mutând Grajdurile Regale de la Palatul Buckingham la Castelul Windsor în noul an. Această decizie reflectă tendința familiei regale de a face din Windsor noul lor cartier general.

Regele Charles, Regina Camilla, Prințul William, Kate Middleton și alți membrii ai familiei regale foto Profimedia (1) jpg

Familia regală britanică face o schimbare semnificativă în operațiunile sale, mutând Grajdurile Regale de la Palatul Buckingham la Castelul Windsor începând cu anul viitor. Această decizie, raportată de Sunday Times, sugerează că Windsor devine noul sediu central al familiei regale, în detrimentul Londrei.

Grajdurile Regale sunt responsabile pentru transportul familiei regale, incluzând cai, grajduri și trăsuri istorice. Mutarea acestora la Windsor are sens din mai multe motive practice. În primul rând, Palatul Buckingham nu mai este reședința principală a familiei regale de când Regina Elisabeta s-a mutat la Windsor în timpul pandemiei de COVID-19 în 2020. Palatul se află în prezent în renovare, iar Regele Charles și Regina Camilla locuiesc la Clarence House atunci când se află în Londra.

De asemenea, Prințul William și Kate Middleton s-au mutat recent în noua lor casă din Windsor, Forest Lodge, pe care intenționează să o păstreze ca reședință principală chiar și atunci când William va deveni rege.

Mutarea Grajdurilor Regale

Grajdurile Regale vor muta aproximativ 30 de cai, trăsuri de stat și mașini oficiale la Windsor. Personalul, incluzând vizitii, îngrijitorii și șoferii, va locui în apartamente aflate lângă grajduri și remize. Această schimbare reflectă o tendință mai largă de relocare a operațiunilor regale la Windsor. În ultimele luni, Castelul Windsor a găzduit vizite de stat, banchete și recepții, în timp ce Palatul Buckingham se află în renovare.

Conform surselor citate de The Times, Regele Charles nu este un fan al „casei mari”, cum numește el Palatul Buckingham, considerând că nu este potrivit pentru viața modernă. Regina Camilla, de asemenea, nu dorește să locuiască acolo, iar Prințul William pare să fie de acord că palatul nu este adecvat pentru viața de familie modernă.

O premieră istorică

Odată cu mutarea Grajdurilor Regale, familia regală face și o altă schimbare semnificativă. Regele Charles a numit-o pe Col. Erica Bridge ca primul echer regal feminin din istoria monarhiei. Col. Bridge, în vârstă de 52 de ani, va fi responsabilă nu doar de călătoriile familiei regale și de grajduri, ci și de organizarea procesiunilor cu trăsuri la ocazii de stat și parade.

Această numire marchează încă un pas către modernizarea monarhiei britanice, reflectând schimbările în curs în cadrul instituției regale. 

Foto: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințesa Mette Marit și pedofilul Jeffrey Epstein jpg
Kate Middleton foto profimedia 1069753317 (5) jpg
William, Meghan, Harry, GettyImages (2) jpg
Rania și soțul, Insta png
Mouna Ayoub, 2012   GettyImages 145362354 jpg
Prințul William și George GettyImages 2252545276 jpg
Prințesa Beatrice și Prințesa Eugenie  profimedia 0991302588 jpg
Meghan Markle a copiat stilul lui Audrey Hepburn jpg
Charlene și Albert de Monaco cu copiii lor Jacques și Gabriella GettyImages 461128212 jpg
Kate Middleton, Prințul William  foto   profimedia 0587759574 jpg
Regele Willem Alexander și Regina Máxima au efectuat o vizită de stat în Republica Surinam, Profimedia (2) jpg
kate si diana jpg
Kate Middleton, Prințul William  foto   profimedia 1067702630 jpg
Kate portă cercei Trinity, Profimedia (1) jpg
Regele Simeon al Bulgariei   Casa Regală bulgară png
Printesa Kate Middleton si Rose Hanbury   profimedia 0292149997 jpg
Regele Charles și Prințul Harry foto profimedia jpg
Regele Frederik și Regina Mary în Elie Saab în Lituania   Casa Regală daneză (1) jpg