Schimbările pe care le face Regele Charles de dragul nepoților lui! Vrea tot ce e mai bun pentru George, Charlotte și Louis

Regele Charles a făcut modificări la Birkhall, reședința sa preferată din Scoția, pentru a o face mai primitoare pentru nepoții săi. Documentarul „Birkhall: Sanctuarul Secret al Regelui” dezvăluie eforturile monarhului de a crea spații de joacă pentru copii.

Regele Charles, Prințul William, Kate Middleton și copiii George, Charlotte și Louis foto profimedia jpg

Regele Charles a adus modificări la una dintre reședințele sale regale favorite pentru a o face mai primitoare pentru nepoții săi, conform unui nou documentar. Birkhall, o casă modestă situată în apropierea impunătoarei proprietăți Balmoral, ocupă un loc special în inima Regelui.

Documentarul „Birkhall: Sanctuarul Secret al Regelui” explorează legătura profundă a lui Charles cu această proprietate și dezvăluie eforturile sale de a o transforma într-un loc magic pentru copii. Conform Daily Mirror, ar exista trei moduri în care Regele Charles a adaptat Birkhall pentru micuții săi vizitatori.

Casa de joacă istorică

O casă de joacă veche de aproape un secol, în care Regina Elisabeta și Prințesa Margaret se jucau în copilărie, a fost păstrată și renovată de Charles. Jennie Bond, fostă corespondentă regală BBC, o descrie astfel: „Este foarte drăguță, atât de frumoasă, are acest acoperiș de stuf, dar e acoperit cu iarbă, iar pereții sunt acoperiți cu scoarță, arată de parcă ar trebui să fie o zână acolo sau un pitic care trăiește la capătul grădinii tale”.

Podul săltăreț

O altă atracție pentru copii este un pod special conceput pentru a sări. Expertul Mark Lane dezvăluie: „Există un pod săltăreț și el, Charles, spune 'Trebuie doar să sari pe acest pod pentru că e atât de distractiv'".

Căpșuni la îndemână

Al treilea element gândit pentru micuții vizitatori sunt căpșunile plantate de-a lungul aleilor, ușor de cules de către copii. Lane adaugă: „Speră că atunci când Prințul George va crește, și el va iubi copacii și va iubi Birkhall”.

Birkhall are o semnificație profundă pentru Regele Charles. Acesta a petrecut mult timp aici în copilărie, când proprietatea aparținea bunicii sale iubite, Regina Mamă. Experții sugerează că relația strânsă cu bunica sa a compensat parțial absențele frecvente ale Reginei Elisabeta, datorate îndatoririlor regale.

După decesul Reginei Mame în 2002, Charles a moștenit Birkhall. Împreună cu Camilla, a renovat cu grijă proprietatea, păstrând elemente importante pentru a onora memoria bunicii sale.

Un gest emoționant este păstrarea hainelor Reginei Mame lângă ușă, ca și cum ar urma să se întoarcă în orice moment. Un refugiu pentru Rege Experții consideră Birkhall drept adevărata „casă maritală” a lui Charles și Camilla. Aici Regele a cerut-o în căsătorie pe Camilla și tot aici se simte cu adevărat liber, departe de presiunile vieții regale.

Legătura cu nepoții

Relația apropiată a Regelui cu nepoții săi este evidentă. Prințul George, Prințesa Charlotte și Prințul Louis l-au susținut la încoronarea din 2023, George având chiar un rol important în ceremonie. De asemenea, nepoții vitregi îl adoră pe Rege, numindu-l afectuos „Uppa”. Camilla a dezvăluit că micuților le place când Regele le citește povești, apreciind în mod deosebit felul în care acesta imită vocile personajelor. 

Foto: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate, William, George, Charlotte la Wimbledon 2026, Profimedia (4) jpg
nunta dintre Contesa germană Marie Eltz și indianul Dhruv Raj Singh, vărul lui Sawai Padmanabh Singh (2) jpg
Regina Mary a Danemarcei, foto Pinterest jpg
Rafael de Orleans Braganca și Margherita delle Piane   Instagram jpg
Pippa Middleton profimedia 0494560674 jpg
Șeica Moza bint Nasser și soțul ei, fostul emir al Qatarului Hamad bin Khalifa al Thani   Profimedia jpg
Charles Harry si Meghan GETTY jpg
Prințul William George și Charlotte profimedia 1116203311 jpg
Kate, William, George, Charlotte la Wimbledon 2026, Profimedia (1) jpg
Kate Middleton la Wimbledon GettyImages 2285663852 jpg
Prințul Harry   FOTO Getty Images jpg
Charles, Archie, Lilibet colaj jpg
colaj Kate Middleton Prințul William jpg
Natalie Portman (Anne Boleyn) și Scarlett Johansson (Mary Boleyn), profimedia 0136732885 jpg
Regele Felipe, Regina Letizia și Infanta Sofia, iulie 2026  profimedia 1115703381 jpg
Regele Carl Gustaf despre Bonnie Tyler   FOTO Facebook, Casa Regală suedeză jpg
Prințul William și Prințesa Kate, Getty (3) jpg
Prințesa Aiko și Prințesa Kako   profimedia 1115150954 jpg