Și o rochie din denim poate fi regală! Regina Letizia aduce moda străzii la alt nivel

Actualizat:

Foarte feminină și elegantă, suverana Spaniei a făcut o nouă demonstrație de stil la o gală de premiere.

Croiala rochiei o face o piesă care poate fi purtată și la un astfel de eveniment. FOTO: Casa Regală
Croiala rochiei o face o piesă care poate fi purtată și la un astfel de eveniment. FOTO: Casa Regală

Ieri seară, Regina Letizia a prezidat ceremonia de decernare a celei de-a patra ediții a Premiilor Retina ECO, organizate de ziarul „El País” pentru a recunoaște inițiativele care luptă împotriva schimbărilor climatice. Aceasta este una dintre numeroasele sale cauze caritabile, astfel încât ceea ce ne-a surprins cel mai mult este că, în loc „să recicleze” una dintre rochiile sale preferate, a ales să poarte un look din denim foarte simplu și ladylike.

Așa cum obișnuiește din 2021, când a avut loc prima ediție, Regina Letizia a făcut din nou o alegere stilistică în ton cu mesajul galei, deși nu a fost lipsită de surprize, având în vedere că suverana spaniolă folosește de obicei aceste premii pentru a promova importanța achiziționării de piese vestimentare durabile și a reciclării hainelor pe care le deținem deja.

Cu această ocazie, la gala de la Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, ea a purtat pentru prima dată un model midi din denim de bumbac cu cusături verticale, o creație din colecția Pre-Fall 2024 a desginerului Carolina Herrera, care se vinde cu 750 de euro pe site-ul brandului. Detaliile din construcția rochiei creionează linia corpului și conduc la pliurile fustei evazate și dau o nouă de suplețe siluetei. Croită la baza gâtului și fără mâneci, dar cu buzunare laterale și o curea cu cataramă căptușită cu aceeași țesătură, rochia are o formă elegantă și creează un efect de clepsidră.

Acest model de damă inspirat din anii '50 este preferatul designerului venezuelean Carolina Herrera, dar nu trebuie să uităm că regina are multe rochii similare în garderoba sa, pentru că sunt feminine și foarte versatile. Iar la acest model de denim, Regina Letizia a purtat o pereche de pantofi roșii cu toc kitten și un clutch asortat din piele, pentru a-i da ținutei o notă de dinamism și rafinament.

FOTO: Getty Images, Casa Regală spaniolă



Recente pe Ok! Magazine

Charles și Camilla în tineerețe   profimedia 0087104485 jpg
Prințesa Diana, Meghan Markle  foto   GettyImages jpg
Prințul William tânăr în 2000 arhivă Chile GettyImages 1311297 jpg
Marguerite de Valois și Henric de Navarra  foto   Profimedia prelucrată cu aI jpg
Camilla tânără și străbunica sa Alice jpg
Felipe și Letizia și fosta iubită Eva Sannum jpg
Regele Charles   GettyImages 2284855594 jpg
Zara Tindall în Aachen, Profimedia (3) jpg
Regina Mary a Danemarcei în Aachen, Profimedia (1) jpg
Prințesa Amalia a Olandei și mama sa, Regina Maxima   FOTO Casa Regală a Olandei jpeg
Prințesa Beatrice de York, Edoardo Mapelli Mozzi, Sarah Ferguson, Zara Tindall, Mike Tindall la Royal Ascot   profimedia 1011877534 jpg
James, conte de Wessex, este noul William   FOTO Profimedia (1) jpg
Regele Felipe în Mallorca   GettyImages 1412222854 jpg
Prințesa Margaret a Marii Britanii, Profimedia (2) jpg
Prințul Harry și Chelsy Davy   Profimedia jpeg
nunta Regelui Carl XVI Gustaf al Suediei  foto   profimedia 0698576154 jpg
Regele Charles   GettyImages 2284724062 jpg
Prințesa Mette Marit, Prințesa Ingrid și Prințul Haakon, GettyImages jpg