Lecție de eleganță regală! De când a slăbit, Principesa Sofia și-a rafinat și stilul vestimentar

Sora mai mică a Majestăţii Sale Margareta are apariţii tot mai şic şi pare să fi descoperit farmecul bijuteriilor statement.

O eleganță studiată. FOTO: Daniel Angelescu/Casa Majestății Sale
O eleganță studiată. FOTO: Daniel Angelescu/Casa Majestății Sale

Fotograf de profesie şi cu un simţ estetic clar dezvoltat, Principesa Sofia nu părea, până de curând, la fel de preocupată de imaginea sa şi de stilul său vestimentar. Însă, din momentul în care a devenit membru activ al Casei Regale române şi, mai ales, după ce a câştigat bătălia cu kilogramele în plus şi şi-a redescoperit feminitatea, sora mai mică a Majestăţii Sale Margareta ne-a arătat că este dispusă să experimenteze tot mai des look-uri noi, foarte şic şi versatile.

Nu e vorba despre o eleganţă opulentă, ostentativă sau care să împingă normele etichetei regale. Este, mai degrabă, o rafinare a stilului avut până acum, simplu şi discret, punctat cu accente de culoare sau cu accesorii care "îmbracă" ţinuta. Este ceea ce am remarcat şi deunăzi la Alteţa Sa Regală, care a participat sâmbătă seara la un concert al Corului Regal, intitulat Calea Miracolelor, la Catedrala „Sfântul Iosif” din București. Îmbrăcată într-o bluză albă satinată, cu decolteu în V şi mâneci trei sferturi, o pereche de pantaloni negri din triplu voal şi pantofi negri din piele întoarsă, Principesa Sofia a reuşit să dea o notă de distincţie acestui look altfel clasic prin adăugarea unui colier statement şi a unor cercei strălucitori. Simplu şi elegant, un look effortless chic!

Concertul la care a asistat, având la pupitru pe dirijorul Răzvan Apetrei, a inclus lucrări de muzică sacră veche, romantică și contemporană de Guillaume de Machaut, Claudio Monteverdi, Henry Purcell, Antonio Lotti, Anton Bruckner, Gustav Holst, Javier Busto, Joby Talbot și Michael John Trotta, unele dintre acestea în primă audiție românească, precum și creații inspirate din sonoritățile ancestrale ale popoarelor lumii. Piesa de rezistență și cea care a dat numele concertului a fost prima parte a lucrării "Calea Miracolelor", compusă de Joby Talbot în anul 2005.

FOTO: Daniel Angelescu/Casa Majestăţii Sale



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton  foto   profimedia 0745684376 jpg
Regina Letizia, în conflict cu Prințesa Marie Chantal a Greciei   Profimedia jpg
Farah Pahlavi, imparateasa Iranului  profimedia 0147925359 jpg
Kate și William, GettyImages (18) jpg
Kate Commonwealth, GettyImages (1) jpg
Regina Camilla  foto   Profimedia jpg
Prințesa Lilian a Suediei GettyImages 542257496 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 1082337277 jpg
Prințesa Charlene de Monaco foto profimedia 1069776135 (4) jpg
Meghan Markle, Prințul Harry, profimedia 1079562268 jpg
Kate Middleton tiara Foto Profimedia jpg
Kate Middleton și Prințul William foto profimedia (12) jpg
Mateen și soția, Brunei png
Regina Maxima a Olandei în rochie roșie semnată Claes Iversen    profimedia 0401841874 jpg
Prințesa Maria Beatrice de Savoia cu actorul Maurizio Arena, 1970   profimedia 0771872555 jpg
Kate Middleton foto profimedia (45) jpg
Prințesa Farahnaz Pahlavi a Iranului foto Instagram colaj jpg
fostul Prinț Andrew, Jeffrey Epstein  foto   Profimedia jpg