Știai că și Serbia are o familie regală? Iată-l pe prințul moștenitor în vacanță în Grecia

30 august, 2023

În urmă cu cinci ani, Serbia asista la prima nuntă princiară, după foarte mulți ani. Acum Prințul Filip, alături de soția sa, Danica, își caută strămoșii în Grecia.

Printul Filip al Serbiei si sotia sa, Danica   Instagram, pagina oficiala jpg

În 2017, băteau clopote de nuntă pentru Filip, fiul cel mic al prinţului moştenitor al Serbiei, Alexandru Karadjordjevic, care se căsătorea la Belgrad cu Danica Marinkovic, fiica unui renumit pictor sârb, la rândul ei artist plastic.

Filip Karadjordjevic, fiul Mariei da Gloria de Orleans-Braganza, de care Alexandru Karadjordjevic a divorţat în 1983, are un frate geamăn, Alexandru, şi un frate mai mare, Petar, în vârstă de 37 de ani. Tatăl lor, Alexandru Karadjordjevic, s-a născut în exil la Londra, în 1945, unde familia Karadjordjevic s-a refugiat după înfrângerea armatei iugoslave de Germania nazistă. Alexandru Karadjordjevic a revenit în Serbia şi locuieşte în castelul din Belgrad al familiei sale începând din 2001, după o decizie a autorităţile sârbe. 

Printul Filip al Serbiei si sotia sa, Danica   Instagram, pagina oficiala (4) jpg

În vara aceasta, Prințul Filip al Serbiei și soția sa, Danica - însărcinată a doua oară! - au fost văzuți în Grecia, unde prințul moștenitor al Serbiei se afla în pelerinaj pe urmele strămoșilor săi. De altfel, el a făcut o primă oprire la Athos, pentru a marca cea de-a 825-a aniversare a mănăstirii Hilandar, unde se află una dintre cele douăzeci de comunități ortodoxe de pe Muntele Athos din Grecia.

După trei zile petrecute de Prințul Filip în reculegere la Mănăstirea Hilandar de pe Muntele Athos, familia princiară sârbă a profitat de prezența în regiune pentru a-și oferi câteva zile de vacanță într-un resort familial.

„Ne-am bucurat de confortul hotelului situat lângă granița Muntelui Athos și poziționat convenabil lângă portul unde navele se îmbarcă spre Muntele Athos, dar și de natura care înconjoară hotelul. În mijlocul liniștii senine a regiunii Athos, unde cele mai semnificative mănăstiri ortodoxe stau ca gardieni ai istoriei și tradiției noastre, am găsit consolare și conexiune”, și-au descris șederea Filip și Danica într-o postare pe Instagram, alături de câteva fotografii.

Fiul lor, Stefan, care are cinci ani, i-a însoțit în această călătorie și este nerăbdător să-și cunoască frățiorul, care se va naște în această toamnă.

Foto: Svetozar Angelov / Svetozar, Instagram



Recente pe Ok! Magazine

Prințul Andrew și fosta soție, Sarah Ferguson (2) jpg
Kate Middleton, Prințul George, Prințesa Charlotte și Prințul Louis Foto Profimedia jpg
kate middleton william bafta getty jpg
Kate, William, BAFTA, GettyImages (3) jpg
Regina Elisabeta, Andrew, Profimedia (2) jpg
Rania, regina șic, Instagram (3) jpg
regina elisabeta printul andrew
sarah ferguson jpg
FotoJet (55) jpg
Sarah Ferguson și Prințul Andrew foto profimedia 1048755914 jpg
Prințul Andrew  foto   Profimedia jpg
Prințul Rainier, cu Prințesa Grace de Monaco alias Grace Kelly, Prințesa Caroline, Prințesa Stephanie și Prințul Albert de Monaco   profimedia 0210130809 jpeg
Kate Middleton și Prințul William BAFTA 2026 foto profimedia 1077412247 (2) jpg
Printesa Anne sora Regelui Charles 2 jpg
Kate Middleton getty images  jpg
Regele Harald cu fiul său, Prințul moștenitor Haakon, și cu nepoata sa, Prințesa moștenitoare Ingrid Alexandra   FOTO Casa Regală norvegiană jpg
Regina Elisabeta, Prințul William și Kate Middleton profimedia 0720708218 jpg
Sarah Ferguson profimedia 0883026528 jpg