Ținuta din cap până în picioare DIOR i-a bulversat pe fanii regali. Cum a uimit Regina belgiană Mathilde
Este aproape de nerecunoscut. Soția Regelui Philippe a impresionat în vizita oficială de stat în Chile.

O doamnă atât de elegantă este Mathilde.
Stilul elegant și sofisticat al Reginei Mathilde a Belgiei este unul dintre cele mai subestimate din moda regală europeană – garderoba ei este vastă și elegantă, plină cu cele mai luxoase piese de la cei mai renumiți designeri europeni.

În prima zi a vizitei sale de stat împreună cu Regele Philippe în Chile, regala în vârstă de 52 de ani a îmbrăcat o ținută magnifică, ce a avantajat-o din plin! E vorba de o ținută super șic Dior, din cap până în picioare, cu unele dintre cele mai emblematice piese din garderoba sa și, de asemenea, câteva piese noi care îți taie respirația.

Regina Mathilde a purtat paltonul bleumarin personalizat din colecția haute couture primăvară/vară 2017, cambrat, evazat și la două rânduri de nasturi.








L-a asortat cu o poșetă, o pălărie mică asemănătoare unei berete și pantofii strălucitori cu toc D-Moi, toate într-o nuanță bleumarin închisă și elegantă, ce parcă bătea în verde pădure.
Inedită est și rochia pe care a purtat-o pe sub palton, o super piesă tot DIOR, o rochie neagră splendidă, cu detalii decupate în zona gâtului.
Bloggerița de la @royal.fashion.daily a identificat pe Instagram piesele din ținută, ceea ce a provocat o oarecare confuzie în rândul urmăritorilor săi.
Un comentator a scris: „Pare foarte groasă…”, la care un altul a răspuns: „E frig acolo”.
Între timp, o altă interacțiune similară a avut loc în aceeași secțiune de comentarii, un urmăritor subliniind: „Mi-a luat o secundă să-mi amintesc că e iarnă în Chile!”
În timp ce suntem în plin val de caniculă Londra, iar patria Reginei Mathilde, Belgia, se așteaptă să înregistreze temperaturi caniculare săptămâna aceasta, în Chile este chiar mijlocul iernii, unde temperaturile vor ajunge între 3 și 12 grade în timpul vizitei de stat a membrilor familiei regale belgiene.
Mathilde a mai avut recent un moment DIOR
Regina belgiană, mereu atât de elegantă, a avut un alt moment recent classy într-o ținută tot Dior recent, când a fost ”încoronată” cel mai bine îmbrăcată femeie regală europeană la inaugurarea Papei Leon al XIV-lea.
În ziua cea mare a noului Papă Leon al XIV-lea, doamnele regale prezente la inaugurarea lui au fost de o eleganță rară, însă cel mai bine îmbrăcată dintre ele n-a fost nici Charlene de Monaco, nici Letizia a Spaniei.
Regina Mathilde a Belgiei este un icon fashion subestimat în Europa,deși ținutele ei sunt întotdeauna sofisticate și elegante, iar ansamblurile care funcționează sunt repetate în aparițiile ei publice. La fel s-a întâmplat și duminica trecută, la Vatican, cu ocazia inaugurării Papei Leon.

Soția Regelui Philippe al Belgiei a ieșit în evidență într-un ansamblu alb de la Dior, centrat în jurul unei frumoase rochii midi plisate, cu un taior șic pe deasupra strâns în talie cu o curea. Ca accesorii, regina de 52 de ani a optat pentru o pereche de pantofi albi cu toc și o geantă mică, care au completat perfect restul ținutei sale, toate fiind de la brandul Dior. Foarte rafinat a fost și vălul din dantelă purtata pe deasupra capului, așa cum cere dress code-ul femeilor care-l întâlnesc pe Suveranul Pontif.
Foto: Profimedia & Instagram

































