Un nou bebeluș regal este așteptat să vină pe lume. Viitorii părinți, din cale afară de fericiți

Cuplul regal bavarez s-a căsătorit la München în mai 2023. Prințul Ludwig de Bavaria s-a însurat cu Sophie-Alexandra Evekink, iar acum urmează să devină părinți pentru prima oară.

Nunta prințului Ludwig de Bavaria cu Sophie Alexandra Evekink, Profimedia (4) jpg

Prințul Ludwig și Sophie-Alexandra Evekink au avut parte de una dintre cele mai fastuoase nunți regale din 2023, iar acum fericitul cuplu își va întâmpina pe lume primul copil în această vară.

Potrivit ziarului german Augsburger Allgemeine, prințesa Sophie a făcut aluzie la sarcină în timpul unei prelegeri despre cele 17 Obiective de Dezvoltare Durabilă ale Națiunilor Unite săptămâna trecută.

Cu cetățenii olandeză şi canadiană, prințesa care-și susține doctoratul la Facultatea de Drept a Universităţii din Oxford a dezvăluit că nu va putea participa la cursa anuală de strângere de fonduri Löwenmarsh (Marșul Leului), deoarece va avea o sarcină avansată în acel moment calendaristic.

Un purtător de cuvânt al Casei de Bavaria, Carmen Schramka, a confirmat și ea vestea fericită ziarului local.

Dacă bebelușul se naște băiat, se va alătura tatălui său Ludwig în linia de succesiune regală, care este ereditară exclusiv pentru moștenitorii de sex masculin ai Casei Wittelsbach, scrie publicația mondenă HELLO!.

Prințul Ludwig este al treilea în linia de succesiune bavareză

Prințul Ludwig este fiul Prințului Luitpold și al lui Katrin Beatrix Wiegand.

Actualul șef al Casei de Wittelsbach este Franz, Duce de Bavaria, aflat într-un parteneriat cu Thomas Greinwald, din 1980. Nu au copii.

Moștenitorul său prezumtiv este Prințul Max, dar pentru că Max are cinci fiice și niciun fiu, vărul primar al lui Franz, Prințul Luitpold, este următorul în linia succesorală, urmat de Prințul Ludwig și, eventual, de noul bebeluș regal, dacă se naște băiat.

Logodna Prințului Ludwig cu Sophie-Alexandra a fost anunțată în august 2022, iar perechea s-a căsătorit în luna mai a anului următor la Biserica Theatine din München.

Petrecerea de nuntă a fost găzduită de Ducele Franz de Bavaria la Schloss Nymphenburg.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate William Charles GettyImages 2265161216 jpg
Prințesa Kate, Prințul George, Prințesa Charlotte și Prințul Louis la Trooping the Colour 2026   GettyImages 2281372100 jpg
Prințul Dubaiului Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, Profimedia jpg
Elisabeta I a Marii Britanii, Profimedia (1) jpg
Prințesa Ariane a Olandei, profimedia 1110956381 jpg
Henry Cavill colaj 2 jpg
Charles Harry si Meghan GETTY jpg
Regina Suditha a Thailandei și Regina Buthanului   Casa Regală din Bhutan jpg
Zara, Charles, Royal Ascot 2026, Profimedia (1) jpg
Peter Phillips și Harriet profimedia 1110593618 jpg
Prințul Edward în 2006   profimedia 0601244838 jpg
regele charles si nepotii archie si lilibet jpg
Prințesa Martha Louise și Durek Verrett   Instagram 2025 jpg
Balerina Matilda Kschessinska profimedia 0329767669 jpg
Marius Borg Hoiby în 2022 cu mama sa, Prințesa Mette Marit   profimedia 0953459781 jpg
Regele Edward al VII lea, zis și Dirty Bertie   FOTO Profimedia jpg
Carole Middleton și  Alizee Thevenet profimedia 1110815224 jpg
Kate Middleton la Winbledon 2022 și Royal Ascot 2026  foto   Profimedia jpg