Marina Almăşan e revoltată! "Festivalul Om Bun", care poartă amprenta lui Victor Socaciu, se mută de la Bucureşti la Breaza: "E ca şi cum TVR ar organiza, brusc, “Cerbul de aur” la Urlaţi!"

Actualizat:
5 marina36 jpg jpeg

Marina Almăşan are un sentiment de dezamăgire după ce a aflat că Festivalul Om bun, în care Victor Socaciu a crezut şi în realizarea căruia s-a implicat de-a lungul anilor, se mută de la Bucureşti la Breaza.

“E minunat să se facă lucruri frumoase în amintirea lui Victor. Orice mic semn, îndreptat spre memoria marelui artist este binevenit, devenind magnetul unor amintiri pe care fiecare le-a avut, legat de acesta : amintirile unei interacţiuni directe, ale unor iubiri şi prietenii, sau, pur şi simplu, amintirile cântecelor sale.

Este dureroasă însă exilarea intr-o Primărie de provincie (cu tot respectul pentru locuitorii Breazei, o localitate pe care eu însămi o iubesc) a unui FESTIVAL care pentru Victor a însemnat centrul universului său muzical. E ca şi cum TVR ar organiza , brusc, “Cerbul de aur” la Urlaţi!

“Om Bun” a respirat, ani de zile, cu emoţie şi vigoare, la Teatrul “Ion Creangă” - locul ce devenise aidoma unei case pentru el, aidoma unei “Capitale a Folkului”, obligatoriu înaintea fiecărui Crăciun aceea era data pe care şi-o gravaseră în suflet fanii folk din toată România, acela era momentul culminant al anului, pentru Victor : Crăciunul nu potea avea loc, ţin minte, dacă nu era precedat de un nou succes al Festivalului “Om Bun”, la Teatrul “Ion Creangă”. Sau, oricum, în inima ţării, la Bucureşti. Cele câteva încercări sporadice, în timp, de a muta evenimentul în alte locaţii - Sala Palatului, Teatrul Nottara - i-au fost lui Victor confirmarea că locul cel mai potrivit va rămâne mereu “Teatrul Ion Creangă”. Şi , oricum, Bucureştiul - acolo unde Festivalul s-a născut, unde îi este publicul tradiţional şi unde acesta trebuie să rămână, dacă chiar se doreşte “păstrarea amintirii vii a acestui “copil” al lui Victor Socaciu şi nu , pur şi simplu, o “afacere” cu pretenţii de “comemorare” . Restul evenimentelor folk sub marca “Om Bun” - şi care este firesc să circule prin ţară, întărind astfel brandul - pot purta oricare alt nume : spectacole, seri, gale etc, dar FESTIVALUL “lui Victor” ( gândit , de fapt, acum peste 30 de ani, de 4 minunaţi oameni de muzică : Andrei Partoş, Mircea Vintilă şi Vali Sterian) nu trebuie “subţiat”, nu trebuie minimalizat, nu trebuie detronat, prin astfel de formule minimaliste, cu sigurantă mult mai “comode” pentru organizatori.

Şi - puţin subiectivă şi sentimentală, recunosc - mă întreb : oare chiar trebuia ales, ca spaţiu de desfăşurare, acel loc care, cu un an în urmă, i-a declanşat - în inconştienţa organizatorilor - sfârşitul lui Victor Socaciu?…Gestul mi se pare uşor cinic. Sau…poate sunt mult prea subiectivă?…

Sunt doar câteva ganduri ale mele, după lecturarea întâmplătoare a unui anunţ, pierdut prin ziarele vremii”, spune Marina Almăşan pe o reţea de socializare.



Recente pe Ok! Magazine

Magic Mike Manganiello jpeg
FotoJet (73) jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233784 jpg
Rebel Wilson   Instagram (6) jpg
Ben Affleck foto profimedia jpg
Motanul Larry la Trooping the Colour   Instagram jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233470 jpg
FotoJet (72) jpg
Keir Starmer și soția lui, Victoria   GettyImages 2282725198 jpg
Prietenii tăi  foto   Getty jpg
Ileana Lazariuc foto Vlad Andrei pentru Kultho jpg
Reginele de la Bollywood foto profimedia getty images jpg
soții Ceaușescu  foto   GettyImages 901900356(2) jpg
Calista Flockhart și Harrison Ford  foto   Profimedia jpg
Shakira sexy   FOTO Facebook 5 jpg
Dallas  foto   Profimedia jpeg
Emmanuel Macron și soția sa, Brigitte, l au invitat pe Donald Trump la Versailles, Profimedia (3) jpg
Jennifer Lopez și Brett Goldstein, Profimedia (2) jpg