Balerina care se revoltă împotriva lui Putin: “Nu am crezut niciodată că ar putea să-mi fie ruşine de Rusia”

Actualizat:
4 putin82 jpg jpeg

A renunţat să mai danseze pentru Rusia! Olga Smirnova nu a putut să rămână indiferentă în faţa războiului din Ucraina. Revoltată, celebra balerină a părăsit Teatrul Bolşoi pentru a se alătura unei companii din Amsterdam, Dutch National Ballet.

"Trebuie să fiu sinceră şi să spun că sunt împotriva războiului din tot sufletul meu.  Nu am crezut niciodată că ar putea să-mi fie ruşine de Rusia, dar astăzi simt că există un 'înainte' şi un 'după'", a declarat Olga Smirnova, care este primă balerină la Bolşoi de 30 de ani, pe reţeaua de socializare Telegram, la începutul lunii martie.

"Deşi poate că nu ne aflăm în epicentrul conflictului militar, nu putem rămâne indiferenţi în faţa acestei catastrofe mondiale", a adăugat ea.

"Smirnova a fost foarte clară în mesajul ei recent prin care a denunţat invazia rusă din Ucraina, ceea ce a făcut ca activitatea ei să devină imposibilă în ţara sa natală", au anunţat reprezentanţii Dutch National Ballet într-un comunicat.



Recente pe Ok! Magazine

FotoJet (82) jpg
Adina Buzatu (49 de ani) știe câte sacrificii face o femeie ca să intre în rochia mult dorită
Claudia Schiffer jpg
Paula Seling martie 2026   facebook 2 jpg
Bruce Willis Rumer GETTY jpg
Dolly Parton  sursa foto   Shutterstock jpg
Sandra Bullock, Profimedia (1) jpg
Ava Gardner și Luis Miguel Dominguín colaj getty profimedia jpg
mita biciclista jpg
Melania Trump la Casa Alba, Profimedia (2) jpg
Vero Căliman   Sorin Stana, revista OK (3) jpg
Sophia Loren și Marlon Brando profimedia 0108629302 (2) jpg
FotoJet (82) jpg
 Margaret Qualley, Profimedia (2) jpg
Warren Beatty  foto   profimedia 0145112106 jpg
Peter O'Toole, Liz Taylor, Richard Burton, Profimedia (1) jpg
Margot Robbie, Profimedia (1) jpg
Celine Dion, Getty jpg