Dan Helciug, solistul trupei "Spitalul de Urgenţă", nu mai are nicio sursă de venit de 6 luni: "Sunt obişnuit de mic cu greul"

Actualizat:
5 dan helciug in pandemie 1 jpg jpeg

Dan Helciug recunoaşte că a avut mult de pierdut din cauza pandemiei de coronavirus! De 6 luni nu a mai produs nimic, nu a mai avut niciun venit, chiar a şi plecat din Bucureşti! S-a retras la ţară. 

A fost declarată starea de urgenţă din cauza pandemiei, toate concertele, toate piesele de teatru au fost fie anulate, fie reprogramate. Şi artiştii au avut mult de pierdut şi au în continuare, căci nu le este permis să susţină cântări ca acum un an de zile. Dan Helciug s-a retras la ţară, susţine concerte live pe reţele de socializare chiar de pe acoperişul casei. S-a descurcat cum a putut, dar nici gând să renunţe la muzică. 

1 dan helciug traieste la tara 3 jpg jpeg

Dn păcate, artistul a recunoscut pentru click.ro cât de greu i-a fost în această perioadă. Timp de 6 luni nu a avut niciun venit, s-a întreţinut din economii şi din banii pe care îi câştiga soţia sa: "În toată perioada asta am trăit din rezerve, din economii, din banii pe care îi mai aduce soţia, că ea e regizor de film şi are diverse colaborări. Practic, eu nu am câştigat nimic de şase luni". 

Celebrul cântăreţ este obişnuit cu greul, după cum a şi povestit. În primii ani de facultate a făcut mari eforturi: "Eram la Facultatea de Teatru, iar anul I a fost foarte greu pentru mine. Nu aveam bani, nu mă hrăneam corespunzător, aproape că eram anorexic. Din anul II am început să cânt prin diferite locuri şi am început să mă mai îngraş. Am avut şi diverse slujbe part-time: descărcam tiruri, munceam în piaţă la descărcat legume şi fructe, am lucrat şi ca electrician într-o discotecă, apoi am tradus şi dublat în direct personaje din desene animate... Deci sunt obişnuit de mic cu greul", a declarat el pentru aceeaşi sursă. 

Chiar dacă s-a retras la ţară, Dan Helciug nu stă degeaba, cântăreţul şi soţia au decis să planteze în grădină toate cele necesare pentru a mânca sănătos, bio. Au roşii, au chiar şi păsări pe care ei le-au crescut. Acesta spune că este pe aceeaşi lungime de undă cu soţia, se înţeleg perfect din toate punctele de vedere. 

Nici la muzică nu a renunţat, Dan Helciug şi colegii săi au lansat două piese:  „Sunt bine” şi „Carul tras de boi”. La cea de a doua a contribuit toată familia: "Textul l-am scris exact de ziua lui Eminescu. Parcă am anticipat nişte lucruri! Am lucrat la el cu soţia mea, Elena, şi cu Luca, fiul meu. Ei sunt ajutoarele mele de nădejde"

Foto: Facebook, Click!



Recente pe Ok! Magazine

Reese Witherspoon, Profimedia (2) jpg
Ana de Armas se distrează în vacanță   FOTO Instagram (1) jpg
James Bond Pierce Brosnan   GettyImages 1146554 jpg
Faye Dunaway, Warren Beatty  foto   profimedia 0971833589 jpg
Magic Mike Manganiello jpeg
FotoJet (73) jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233784 jpg
Rebel Wilson   Instagram (6) jpg
Ben Affleck foto profimedia jpg
Motanul Larry la Trooping the Colour   Instagram jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233470 jpg
FotoJet (72) jpg
Keir Starmer și soția lui, Victoria   GettyImages 2282725198 jpg
Prietenii tăi  foto   Getty jpg
Ileana Lazariuc foto Vlad Andrei pentru Kultho jpg
Reginele de la Bollywood foto profimedia getty images jpg
soții Ceaușescu  foto   GettyImages 901900356(2) jpg
Calista Flockhart și Harrison Ford  foto   Profimedia jpg