George Michael: „Am meritat să fiu închis”

7 martie, 2011

Cu o săptămână înainte de revenirea pe scena muzicală, George Michael a acordat postului de radio BBC 2 primul interviu extins despre perioada petrecută în închisoare, după ce a fost condamnat pentru şofat sub influenţa stupefiantelor.

Cu o săptămână înainte de revenirea pe scena muzicală, George Michael a acordat postului de radio BBC 2 primul interviu extins despre perioada petrecută în închisoare, după ce a fost condamnat pentru şofat sub influenţa stupefiantelor.

„Când am ajuns la tribunal, ştiam deja că asta nu se va mai întâmpla niciodată. Ştiam că-mi voi pierde permisul de conducere”, a spus George în interviul înregistrat săptămâna trecută şi transmis în două părţi de BBC Radio 2 la show-ul matinal al lui Chris Evans - prima parte în această dimineaţă, iar a doua mâine dimineaţă.

„Avocaţii m-au asigurat că nu voi ajunge la închisoare, dar eu n-am crezut asta, fiindcă simţeam că aşa merit. A fost un lucru extrem de ruşinos ceea ce am făcut, mai ales că nu era pentru prima oară, aşa că simţeam că trebuie să plătesc pentru greşeala mea”, a declarat artistul în vârstă de 47 de ani, care în septembrie 2010 a fost condamnat la închisoare, pentru că şi-a izbit Range Roverul într-un magazin londonez, urcându-se la volan după ce consumase canabis. „Ştiu că oamenii îşi închipuie că a fost o experienţă terfiantă, dar este mult mai uşor să suporţi orice formă de pedeapsă atunci când crezi într-adevăr că o meriţi”, i-a spus George lui Chris Evans despre momentul în care a a aflat verdictul. Nu era prima dată când starul a fost arestat pentru consum şi posesie de droguri sau pentru şofat sub influenţa stupefiantelor. Iar antecedentele i-au asigurat paşaportul pentru detenţie.

George a petrecut o lună după gratii, mai intâi în închisoarea Pentonville din nordul Londrei (acolo unde a fost închis şi un alt George, Boy George), iar apoi în închisoarea Highpoint, din Suffolk. „Elton John mi-a scris cât am fost închis, ceea ce a fost foarte drăguţ, la fel şi Boy George. Şi am primit o scrisoare şi de la Paul McCartney”. Cum a trăit prima noapte lipsit de libertate? „Ei bine, eram la Pentonville. Hai să zicem că n-a fost ca-n vacanţă!”, a replicat artistul. „Dar poveştile cum că aş fi plâns acolo sunt nişte tâmpenii. Cei care au scris asta şi-ar fi dorit să fie aşa, dar n-a fost cazul.”

Ultima noapte petrecută în detenţie a fost, însă, „extraordinară”,a povestit George Michael, fiecare prizonier şi membru al personalului închisorii cerându-i un autograf ca amintire, unele dintre semnături dându-le chiar pe hârtii cu antetul închisorii. „Îmi amintesc că a venit la mine şi un tip cu o chitară, rugându-mă să trec pe ea şi data. Era 10.10.2010 şi mi s-a părut că se potriveşte perfect. Ca şi când ceasul se învârtise până la sfârşitul unui ciclu, iar a doua zi urma un nou început.”

Iar noul început va fi pe 13 martie, când George Michael îşi va lansa un nou single, un cover după melodia „True Faith”, a trupei New Order, pe care l-a înregistrat pentru teledonul organizaţiei caritabile Comic Relief, ce se va desfăşura pe 18 martie. Dar nu va fi un nou început uşor, fiindcă, potrivit The Sun, George a fost părăsit de partenerul său de viaţă, Kenny Goss, după 15 ani de relaţie.

Foto: Northfoto



Recente pe Ok! Magazine

Melania Trump la Ziua Mamei   profimedia 0996692635 jpg
Amber Heard, GettyImages jpg
Bennifer la Paris (14) jpg
Enrique Iglesias   Instagram 3 jpg
Georgina Rodriguez la Met Gala 2025, Profimedia (5) jpg
Christopher Schwarzenegger colaj  jpg
Papa Leon profimedia 0996661227 jpg
FotoJet (38) jpg
Maria Marinescu la 40 de întrebări cu Denise Rifai   captură de ecran (6) png
ștefan bănică cătălin botezatu și radu ștefan bănică jpg
Conclav, Profimedia jpg
Nicole Kidman, GettyImages (6) jpg
INNA și Alexandra Stan jpg
Salonul Internațional Felin SofistiCAT (1) jpeg
FotoJet (38) jpg
Alexander Onassis, 1972   profimedia 0209983393 jpg
Gigi Hadid și Bradley Cooper nu se mai ascund (1) jpg
foto1 nicusor si sotia jpg