Gisele Bündchen: “Cum l-am născut natural pe fiul meu acasă, fără anestezie…”

Actualizat:
1 gisele cu cartea jpg jpeg

Dacă îţi imaginai că fostul supermodel a născut în vreo clinică de super-lux, iată ce mărturisiri a făcut brazilianca în cartea sa de memorii, "Lessons: My Path to a Meaningful Life", lansată ieri

Cartea lui Gisele este neaşteptat de sinceră. Printre altele, ea povesteşte în carte despre cum l-a născut în 2009 pe fiul său, Benjamin, acasă, în ciuda eforturilor doctorului de a o convinge să nască la spital. “Medicul mi-a spus că e prea periculos pentru mine să nasc acasă. Mi-a spus că fiul meu stătea în burtică într-o poziţie neobişnuită, că aveam şolduri prea mici, eram prea îngustă şi că cel mai bine ar fi să mă programez pentru cezariană.” Totuşi, Gisele s-a ambiţionat să nască acasă, aşa cum îşi dorise dintotdeauna – chiar şi în ciuda soţului Tom Brady (foto jos, alături de copiii lor), care era de partea doctorului. “Bine, iniţial planul meu era să nasc în baie, dar scăpasem din vedere că am 1,80 metri înălţime şi că asta n-ar fi fost prea confortabil. Şi totuşi, am fost 16 ore în travaliu, iar pe ultimele trei le-am petrecut în cadă”, a povestit Bundchen, precizând că nu a luat medicamente împotriva durerilor. “Am vrut să fiu conştientă şi prezentă, să trăiesc la maximum toată experienţa. N-am vrut nici să fiu anesteziată. Am vrut să simt cu adevărat toată minunea care mi se întâmpla. Iar a doua zi după naştere, am putut merge normal, am spălat vase. Îmi amintesc că am şi făcut clătite!”

image

Jos pălăria în faţa unei femei pe care poate mulţi au perceput-o până acum drept o frumuseţe răsfăţată, obişnuită doar să pozeze sexy. Aceasta nu este, însă, singura mărturisire surprinzătoare din cartea ei de memorii. Gisele a vorbit deschis şi despre faptul că a avut o perioadă grea, când a avut gânduri suicidale. „Fumam foarte multe ţigări în fiecare zi. Mai mult decât atât, beam o sticlă de vin pe zi. Acele lucruri îmi cauzau durere, trebuia să pun capăt cumva.” Tot atunci avea atacuri de panică şi i se prescrisese Xanax. La toate, Gisele a renunţat dintr-odată, alegând, în schimb, Yoga şi meditaţia.

Tot în carte, Gisele a scris şi despre faptul că regretă că şi-a mărit sânii -  o decizie luată, însă, după ce şi-a alăptat cei doi copii, iar sânii i se micşoraseră şi ajunseseră să difere în mărime. “Mi s-a părut atunci că nu mă mai ridicam la înălţimea aşteptărilor celorlalţi de la corpul meu, care fusese lăudat întotdeauna. Şi mă simţeam vulnerabilă, fiindcă pot face sport şi pot mânca sănătos, dar ce puteam face eu dacă copiilor mei le plăcuse să se hrănească mai mult de la sânul stâng decât de la cel drept?!”Totuşi, de cum s-a trezit după intervenţia chirurgicală de mărire a sânilor, a regretat că făcuse asta. “Când m-am trezit, am simţit că trăiam într-un corp pe care nu-l recunoaşteam. Mi-a luat ceva să mă obişnuiesc. În primul an nu m-am simţit confortabil cu noii mei sâni.”

Foto: Instagram



Recente pe Ok! Magazine

Keir Starmer și soția lui, Victoria   GettyImages 2282725198 jpg
Prietenii tăi  foto   Getty jpg
Ileana Lazariuc foto Vlad Andrei pentru Kultho jpg
Reginele de la Bollywood foto profimedia getty images jpg
soții Ceaușescu  foto   GettyImages 901900356(2) jpg
Calista Flockhart și Harrison Ford  foto   Profimedia jpg
Shakira sexy   FOTO Facebook 5 jpg
Dallas  foto   Profimedia jpeg
Emmanuel Macron și soția sa, Brigitte, l au invitat pe Donald Trump la Versailles, Profimedia (3) jpg
Jennifer Lopez și Brett Goldstein, Profimedia (2) jpg
Sydney Sweeney, Profimedia (2) jpg
Sergiu Celibidache, profimedia 0418277397 jpg
FotoJet (66) jpg
Emily Ratajkowski  sursa foto   Instagram jpg
Marian Godină   arhiva personală (3) JPG
FotoJet (67) jpg
Machiaj mireasa jpg
   Carmen Brumă a terminat sesiunea și e fericită că se pregătește de vacanță