Îl joacă pe Putin și arată senzațional. Jude Law, mai rafinat decât oricând, ovaționat minute în șir la Veneția

Starul din ”Vacanța” a atras toate privirile la celebrul festival de film din Italia. Are o atitudine de James Bond și este dovada vie a faptului că bărbații se rafinează odată cu vârsta.

Jude Law la Veneția, Profimedia (2) jpg

„Vrăjitorul Kremlinului”, un thriller politic cu Jude Law în rolul lui Vladimir Putin și Paul Dano în rolul fostei sale ”mâini drepte” și consultant Vadim Baranov, a primit ovații la scenă deschisă timp de 10 minute la Festivalul de Film de la Veneția din acest an!

Jude Law la Veneția, Profimedia (6) jpg

Deși filmul îi este dedicat lui Dano, care a zâmbit apreciativ la aplauze, adevărata vedetă absolută a fost Jude Law, starul care a isterizat publicul.

Actorul - purtând un smoking alb - a zâmbit și a aplaudat pe tot parcursul ovațiilor, oprindu-se doar pentru a-l îmbrățișa pe Olivier Assayas.

Regizorul a interacționat bine cu publicul, a îmbrățișat membri ai staff-ului aflați în spate și a mulțumit pentru aprecieri. Între timp, Alicia Vikander, care o interpretează pe Ksenia, personajul romantic al lui Baranov, și-a șters lacrimile în timp ce ovațiile continuau.

Vrăjitorul Kremlinului, Jude Law, Profimedia jpg

Acțiunea se petrece la începutul anilor '90, în ultimii ani ai Uniunii Sovietice, iar „Vrăjitorul Kremlinului” îl urmărește pe personajul fictiv al producătorului de reality show Vadim Baranov, care devine, în mod neașteptat, consultantul lui Putin, fost ofițer KGB și promițător candidat în Federația Rusă. Tom Sturridge și Jeffrey Wright completează distribuția.

Jude Law, mai rafinat decât oricând, întocmai ca vinul vechi, s-a evidențiat pe covorul roșu de la Veneția. E SENZAȚIONAL la 52 de ani

Ce rol ar putea juca el să nu fie credibil? Vă spunem noi: niciunul. Căci este un actor desăvârșit și un bărbat seducător. Iar adevărata măiestrie parcă de abia acum începe să se vadă.

Pentru cel mai recent rol al său din drama politică a lui Olivier Assayas, „Vrăjitorul Kremlinului”, Jude Law intră în pielea unei figuri mult mai intimidante: Vladimir Putin.

Law a declarat că nu a fost afectat de perspectiva de a-l interpreta pe Vladimir Putin și că nu se teme – spera „nu naiv” – de repercusiuni.

Vorbind la o conferință de presă înainte de premiera filmului la Festivalul de Film de la Veneția, duminică, actorul premiat cu BAFTA a declarat: „Am simțit încredere, în mâinile lui Olivier [regizorul] și ale scenariului, că această poveste va fi spusă inteligent, cu nuanță și considerație. Nu căutam controverse de dragul controverselor. Este un personaj într-o poveste mult mai amplă. Nu încercam să definim nimic despre nimeni.” Filmul este o adaptare a cărții bestseller cu același nume de Giuliano da Empoli și se învârte în jurul lui Vadim Baranov, un intrigant consultant rus (interpretat de Paul Dano), care facilitează ascensiunea lui Putin la putere în anii 1990. Personajul a fost inspirat de un intermediar din viața reală, Vladislav Surkov, care a jucat un rol esențial în conturarea strategiei politice ruse.

Jude Law a spus că una dintre provocările cu care s-a confruntat a fost portretizarea unei figuri opace a cărei imagine publică strict controlată dezvăluia puțin din omul din spatele ei.

„Partea dificilă pentru mine a fost că fața publică pe care o vedem dezvăluie foarte, foarte puțin. A existat un termen pentru el și acesta este «omul fără față». Există o mască. E de înțeles că Olivier ar fi vrut să portretizez una sau alta într-o scenă cu o anumită emoție și am simțit conflictul de a încerca să arăt foarte puțin.”

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

colaj travel Bulgaria  jpg
Joan Collins, GettyImages (3) jpg
Dagoș Bucur amenințat de vecini ca în serialul Trafic   FOTO Instagram jpg
Brad Pitt, Angelina Jolie  foto   Profimedia jpg
Shakira, Profimedia (4) jpg
Jennifer Garner, Profimedia (7) jpg
Charlize Theron, Profimedia (5) jpg
Trump CM Profimedia (2) jpg
Camelia Șucu, alături de Prințul Albert și Prințesa Charlene la Balul Crucii Roșii de la Monaco   FOTO Facebook (2) jpg
Andreea Marin   FOTO Alex Gâlmeanu pentru Secret Nipple (1) jpg
Murat Yakin, antrenorul Elveției, Profimedia (1) jpg
ElaC1 jpg
Carmen Electra din nou în Playboy (2) jpg
cabral instagram jpg
3 paulina porizkova jpg jpeg
FotoJet (86) jpg
FotoJet (83) jpg
thylane blondeau instagram jpg