I’Velo, NELIMITAT

4 septembrie, 2019
1 vizual i velo app 2019 v6 insta jpg jpeg

Utilizarea bicicletei, ca mijloc de transport alternativ, a fost una dintre soluţiile propuse de către Parlamentul European în raportul „Moving Cycling Forward”, din aprilie 2016, pentru reducerea poluarii cu emisii de CO2 asupra mediului înconjurător, fluidizarea traficului în mediul urban, reducerea poluării fonice şi a sedentarismului.

Începând din 26 august, serviciile de bike-sharing I’Velo Urban şi cele de închiriere biciclete I’Velo Relax sunt unificate prin aplicaţia I’Velo.

Clienţii vor avea acces nelimitat la cele două sisteme (Relax şi Urban) cu ajutorul aplicaţiei sau a cardului de membru. Aplicaţia poate fi descărcată gratuit din Google Play sau Apple Store, iar cardul poate fi achiziţionat din centrele Relax sau sediul Urban din Dorobanţi (str. Profesor Ion Bogdan, nr 21).

Noul concept I’Velo Nelimitat îşi propune să ajute şi mai mult la fluidizarea traficului din Bucureşti şi să contribuie la o mai mare mobilitate urbană. Accesul mult mai usor la cele două sisteme înseamnă o preocupare continuă a creşterii gradului de satisfacţie a utilizatorilor prin oferirea de servicii de calitate şi simplu de folosit.

De acum, I’Velo NELIMITAT înseamnă că un utilizator se poate plimba nelimitat cu bicicleta în sesiuni de câte 2 ore cu menţiunea că poate activa butonul de Extra time oricând, înainte de expirarea celor 2 ore, pentru a prelungi sau nu sesiunea de pedalat. Acesta este modul de a verifica statusul bicicletei si că nu vor apărea costuri suplimentare.

Cele mai importante noutăţi:

Principalele obiective sunt încurajarea oamenilor să folosească bicicletele pentru deplasarea rapidă în zonele aglomerate din oraş, cât şi ca modalitate de recreere.

Misiunea noastră de a promova mersul pe bicicletă ca mijloc de transport în beneficiul populaţiei continuă şi nu doar în săptămâna mobilităţii! Prin unificarea celor două proiecte, ne  dorim să convingem cât mai multe persoane că bicicleta este un mijloc de transport utilitar, rapid, accesibil, dar şi un mijloc de relaxare, vital într-o capitală europeană. Să nu uităm că bicicleta reprezintă o soluţie pentru diminuarea impactului uman asupra climei şi o tranzitie către un mediu mai curat şi o societate mai sănatoasă”, Raluca Fiser, Preşedintele World Cycling Alliance şi Green Revolution.

Bicicletele se pot închiria şi returna de la orice centru I’Velo Relax sau din staţiile I’Velo Urban, în măsura disponibilităţii acestora şi programului de funcţionare.

Tipuri de abonamente                                                                 

Perioada

ONE PASS

1 luna

1 an

Valoare

10 lei/2h

49 lei

149 lei

Cu peste 1.000 biciclete 8 centre Relax, la nivel national şi 15 staţii Urban în Bucureşti, I’Velo va asigura cetaţenilor o mai bună  mobilitate.

Mai multe informaţii şi detalii despre proiect, găsiţi accesând site-ul

.



Recente pe Ok! Magazine

Planete, Pixabay (3) jpg
vedete la balul bridgerton bucurești FB  jpg
Eric Dane, GettyImages (1) jpg
Naomi Campbell  jpg
Blackpink - Facebook 5
diamant coroana Regina Elisabeta jpg
FotoJet (54) jpg
Simona și Marius Urzică (2) jpg
Tahnee Welch, talentata fiică a lui Raquel Welch, GettyImages 118807987 jpg
Jeffrey Epstein, profimedia 1060547879 jpg
Robert Duvall si Luciana Pedraza  GettyImages 854074 jpg
Monica Tatoiu la podcastul Face to Face by Bianca Drăgan   captură de ecran 01(3) png
Premiera 6 INIMI, 3 GREȘELI by Teatrul Maidan FOTO Alin Mihalache (18) jpg
Smiley, Alex Velea si Connect R   Doua vorbe n plus 2 jpeg
Cătălin Botezatu cu Loredana Groza și la Elena Boncea la The Grace and Power Gala de la Moor Park Golf Club   PR (11) jpg
Calul de Fox, Pixabay png
Kim Jong un cu fiica sa, Kim Ju ae   profimedia 0978300903 jpg
kate middleton pippa middleton jpg