Mărturii cutremurătoare în direct la TV: "Mi-am mâncat prietenii ca să rămân în viaţă!", spune supravieţuitorul teribilului accident aviatic din Anzi

Actualizat:
2 jose luis jpg jpeg

Supravieţuitorul unui teribil accident aviatic a intrat în direct la o emisiune TV britanică, povestind cumplita experienţă prin care a trecut

Jose Luis Coche Inciarte este unul dintre surpavieţuitorii dezastrului petrecut în Munţii Anzi, între Chile şi Argentina, acolo unde s-a prăbuşit un avion pe 13 octombrie 1972. Inciarte a intrat în legătură directă cu gazdele emisiunii Tv britanice This Morning, amintindu-şi coşmarul prin care a trecut, fiind nevoit să recurgă la canibalism pentru a supravieţui vreme de 72 de zile în zăpadă, în munţi. Relatările lui sunt cutremurătoare, Jose Luis mărturisind că a trebuit să facă un efort fantastic de energie şi mental pentru a face inimaginabilul - gestul de a se hrăni cu carnea prietenilor lui morţi pentru a putea rămâne el în viaţă, depăşind astfel pericolul de a muri de foame. Supravieţuitorul dezastrului din Anzi a uluit, însă, prin forţa mentală pe care o dovedeşte şi în prezent, spunând că tot acest coşmar a rămas în urmă şi nu trăieşte în continuare în mintea lui.

jose luis coche inciarte tragedia de los andes 16 jpg jpeg

"Povestea aceea m-a părăsit. Nu mă bântuie. Îmi amintesc uneori de ea, dar în cu totul alt mod. Când am probleme, mă gândesc prin ce am trecut în Anzi şi comparativ, orice alt necaz pare extrem de mic. Deci mă ajută acea experienţă, dar nu este parte din viaţa mea", a spus Jose Luis (foto jos, alături de soţie, în direct la TV). Coche a fost unul dintre cei 45 de pasageri ai aeronavei care s-a izbit de munţii ascunşi în ceaţă în timpul zborului de la Santiago la Montevideo. 12 oameni au murit imediat, alţi 5 în următoarele ore şi încă unul o săptămână mai târziu. Tragedia a lovit din nou în a 17-a zi, când o avalanşă a ucis alţi 8 oameni. Supravieţuitorii nu aveau hrană şi nicio sursă de încălzire în condiţiile aspre de la 3.600 de metri altitudine.

jose luis sotie jpg jpeg

Faţă în faţă cu înfometarea, dar şi pradă disperării aduse de interceptarea radio a veştii că fuseseră abandonate căutările pentru a fi salvaţi, cei rămaşi în viaţă au fost nevoiţi să mânânce din carnea pasagerilor morţi, conservaţi în zăpadă. "Nu a existat o altă opţiune pentru a rămâne în viaţă. Ne-am adunat toţi cei care mai trăiam şi am dezbătut dacă ar trebui să facem asta sau nu. Să nu fi făcut asta ni s-a părut că ne semnăm sentinţa la moarte, aşa că toată lumea a decis că va mânca", a povestit Jose Luis. Grupul rămas în viaţă a fost salvat după ce, coborând pe munte de la locul accidentului o distanţă mai mare, a fost descoperit de către un fermier. Toată povestea a fost redată în filmul din 1993 "Alive", cu Ethan Hawke.



Recente pe Ok! Magazine

Prietenii tăi  foto   Getty jpg
Ileana Lazariuc foto Vlad Andrei pentru Kultho jpg
Reginele de la Bollywood foto profimedia getty images jpg
soții Ceaușescu  foto   GettyImages 901900356(2) jpg
Calista Flockhart și Harrison Ford  foto   Profimedia jpg
Shakira sexy   FOTO Facebook 5 jpg
Dallas  foto   Profimedia jpeg
Emmanuel Macron și soția sa, Brigitte, l au invitat pe Donald Trump la Versailles, Profimedia (3) jpg
Jennifer Lopez și Brett Goldstein, Profimedia (2) jpg
Sydney Sweeney, Profimedia (2) jpg
Sergiu Celibidache, profimedia 0418277397 jpg
FotoJet (66) jpg
Emily Ratajkowski  sursa foto   Instagram jpg
Marian Godină   arhiva personală (3) JPG
FotoJet (67) jpg
Machiaj mireasa jpg
   Carmen Brumă a terminat sesiunea și e fericită că se pregătește de vacanță
John Zambetti și Jane Seymour, Profimedia (1) jpg