Pasiunea neştiută a soţiei premierului Cioloş VIDEO

18 martie, 2016
Valerie Ciolos jpeg

Franţuzoaica Valérie Cioloş-Villemin e un specialist cunoscut în domeniul agriculturii. Iată, însă, care e hobby-ul său.

Valérie Cioloş-Villemin.

Se ştiu încă prea puţine despre Valérie Cioloş-Villemin, pe lângă faptul că are aceeaşi pregătire profesională ca soţul său, agronomia, şi că a ocupat mai multe funcţii în zona agriculturii, cu focus pe zona României şi a Republicii Moldova.

Deunăzi, ea s-a aflat la Alba Iulia, unde a susţinut, în cadrul unui eveniment găzduit de Centrul de Resurse - Academia Doamnelor, un seminar despre reducerea stresului şi ameliorarea calităţii vieţii prin muzică. Soţia premierului a vorbit şi despre plăcerea sa de a cânta, o pasiune mai recent descoperită.

Valérie Cioloş-Villemin a implementat proiectul Academia Doamnelor.

„Pe mine, cel puţin, muzica mă face să mă simt mai bine. Simt o bucurie imensă când cânt. Când cânt cu oameni, nu singură. Şi în baie îmi place să cânt. Pentru mine, momentele acestea sunt foarte frumoase “, a spus Valérie Cioloş Villemin.

Alături de unii dintre participanţii la eveniment, Valérie Cioloş-Villemin a şi dansat, pe muzica din „Zorba Grecul“.

A dansat pe muzica din "Zorba Grecul".

Ea a recunoscut că după mulţi ani în care a făcut ceea ce i-au cerut alţii, în sfârşit face ceea ce îi place, iar muzica se află chiar şi în faţa agronomiei.

Implicată în mai multe proiecte în judeţul Alba, inclusiv pe partea de dezvoltare rurală, soţia premierului a apreciat rolul comunităţii locale.

„Oamenii de aici m-au impresionat foarte mult. E ideea de comunitate. Oamenii de aici (...) sunt foarte dăruiţi către ceilalţi. Felicitări comunităţii şi oamenilor care se implică şi dau din timpul lor liber şi care cred că se poate face ceva mai bun implicându-se. Pentru mine este extraordinar. De fiecare dată când vin aici mă simt mai bine şi mai energizată mă duc înapoi către Bucureşti“, a afirmat aceasta.

Valérie Cioloş-Villemin a mai fost prezentă în ultimele luni şi la alte evenimente organizate de Centrul de Resurse — Academia Doamnelor, un proiect implementat de Asociaţia Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia, unde femeile din zona Alba Iulia au la dispoziţie un loc de socializare modern, dotat corespunzător, în care se susţin cursuri sau ateliere creative. Ba chiar a şi interpretat o serie de melodii de pe albumul Grace, fiind acopaniată de un cor.

Mai mult decât atât, în cadrul unui interviu acordat pe 8 martie la Europa FM, aceasta a spus că s-a ataşat atât de mult de România, încât intenţionează să rămână aici şi după sfârşitul mandatului soţului său.

Soţia premierului Cioloş a fost invitata postului de radio Europa FM pe 8 martie.Foto/video: revistadealba.ro

„Aş vrea să stau aici. De fapt, din '98, mă simt de aici. Pentru mine, plecarea în Republica Moldova, în Belgia, a fost doar intermezzo, am rămas ataşată în principal de România. Eu aş vrea să rămân aici, dar mereu îmi fac planuri şi Dumnezeu se amuză cu mine şi le modelează altfel", a spus Valérie Cioloş-Villemin la Europa FM.

„Îmi place să văd bunicile în faţa porţii când stau pe bănci şi se uită, vorbesc şi te salută când treci şi ador când vacile vin de la păşune şi îşi găsesc singure casa“, a adăugat ea.

Dacian Ciololş şi Valerie Villemin.



Recente pe Ok! Magazine

Jennifer Aniston și Angelina Jolie Getty Images jpg
Oana Ioniță și fiica sa Isabel foto OK Magazine (4) jpg
Andreea Esca, mesaj emoționant despre părinții săi   FOTO Facebook jpg
Robbie Williams  foto   profimedia 1056803212 jpg
Katy Perry Orlando Bloom Justin Trudeau colaj jpg
Amalia Năstase   FOTO Sorin Stana, OK România (2) jpg
roșu de Crăciun colaj getty profimedia jpg
Melania Trump  foto   Profimedia jpg
Nick și Rob Reiner, profimedia 1059741921 jpg
Apple Martin, Gwyneth Paltrow și Moses Martin la premiera filmului „Marty Supreme” 16 decembrie 2025, profimedia 1059812170 jpg
Jennifer Garner ia micul dejun cu Ben Affleck, Profimedia (5) jpg
Valentina Pelinel la podcatul Mom by Nicoleta Luciu   captură de ecran (10) png
Philippine Leroy Beaulieu, Lily Collins și Ashley Park, GettyImages (1) jpg
Shakira, profimedia 1057787583 jpg
Irinel botez png
Andreea Marin, urare emoționantă pentru fiica ei, Ana Violeta Bănică   FOTO captură de ecran  (1) jpg
Rob Reiner, Meg Ryan și Billy Crystal GettyImages 1136375984 jpg
FotoJet Ben (1) jpg