Regina, afectată financiar de COVID-19. Cine va suporta pierderea de 25 de milioane de dolari de la Palat?

26 septembrie, 2020
1 1 jpg jpeg

Experţii financiari au tras o concluzie usturătoare în ceea ce priveşte situaţia materială a monarhiei britanice – noul coronavirus a făcut ravagii la Palat, creând o pierdere de 25 de milioane de dolari pe următorii trei ani.

Regina Elisabeta a II-a şi angajaţii ei au calculat pierderile financiare produse de COVID-19. Suma de bani pe care experţii se aşteaptă să o primească de la vizitatori şi de la evenimentele speciale este redusă cu 25 de milioane de dolari în anii ce urmează.

Acest estimat a fost publicat în cele mai recente rapoarte financiare ale familiei regale britanice, denumite Grantul Suveran, care includ fondurile acordate familiei regale pentru a fi achitate costurile obligaţiilor oficiale ale Reginei (94) şi ale familiei ei, dar şi costurile de întreţinere ale rezidenţilor regali.

2 jpg jpeg

“Ne aşteptăm la o reducere semnificativă din cauza impactului pe care COVID-19 îl are asupra numărului vizitatorilor. Pierderile în veniturile regale sunt estimate la 5 milioane de lire sterline pe an, în următorii trei ani”, a dezvăluit Sir Michael Stevens, trezorierul de la Palatul Buckingham.

Să ne aşteptăm, aşadar, la o tăiere a salariului Reginei Elisabeta a II-a?

Nu. Totul este calculat astfel încât Suverana să-şi primească cele 345 de milioane de lire sterline, care îi

sunt alocate anual, până la martie 2022. Şi după această dată lucrurile vor rămâne neschimbate pentru Regină, chiar dacă veniturile se reduc. „În cazul reducerii profiturilor Coroanei, Grantul Suveran va rămâne la acelaşi nivel în fiecare an”, ţine să precizeze trezorierul regal.

Şi atunci cine va compensa pentru pierderile suferite?

Contribuabilii britanici, lucru criticat asupru de câţiva oameni politici din Marea Britanie. „Nebunie curată! Dacă chiriile se scumpesc şi se strâng mai mulţi bani în vremurile bune, tot aşa trebuie să admitem că e posibil ca profitul să scadă în momentele dificile, însă societatea nu vede aşa lucrurile, se pare...”, susţine pe social media Laurie Macfarlane.



Recente pe Ok! Magazine

Gwen Stefani Blake Shelton GettyImages 1186836272 jpg
Bennifer la premiera The Flash, 12 iunie 2023, Foto Profimedia (1) jpg
Kim Cattrall și  Russell Thomas, GettyImages jpg
Cătălin Botezatu de ziua lui cu Raluca Bădulescu și Cristina Spătar   FOTO PR (10) jpeg
Amalia Nastase vs Emma Nastase in rochie Dana Budeanu   Instagram jpg
Brigitte Macron și Peng Liyuan la Beijing   profimedia 1056445773 (1) jpg
George Clooney și Amal Clooney GettyImages 2232587139 jpg
Amy Schumer a slăbit 23 de kilogame   Profimedia, Instagram jpg
Sienna Miller și Oli Green, GettyImages 2224102727 jpg
Brigitte Macron și Olena Zelenska profimedia 1055854228 jpg
FotoJet (45) jpg
Brooke Shields  foto   Instagram jpg
Horoscop, Pixabay jpg
Justin Timberlake și Jessica Biel în 2018   profimedia 0692344997 jpg
Adi Vasile (1) jpg
Matthew McConaughey  foto   profimedia 0028968390 jpg
Miley Cyrus foto profimedia 1055967018 (4) jpg
Corina Danila a dezvaluit ca e casatorita de cinci ani in emisiunea 40 de intrebari a lui Denise Rifai de la Kanal D   captura TV (13) jpg

Parteneri

Daniel Băluță / FOTO EPA-EFE
intalnire bolojan orban palatul victoria 2 foto gov ro jpg
trenuri cu blindate foto captura video jpg
Anca Alexandrescu. FOTO Inquam Photos / Octav Ganea
Ciprian Ciucu FOTO Mediafax
horoscop webp
Lansatoare multiple de rachete Katiușa, în timpul Bătăliei de la Stalingrad (foto: Commons: RIA Novosti)
Daniel Băluță Ciprian Ciucu foto facebook colaj
mihai rosca deces  jpg