Roxana Ostroveanu, designerul român premiat la Paris Fashion Week: „Împart această recunoaștere cu echipa mea”

6 octombrie, 2025

Paris Fashion Week 2025 a adus în prim-plan un nume care începe să devină tot mai vizibil pe scena internațională: Roxana Ostroveanu, fondatoarea brandului IMROSKA.

image00001 jpeg

Designerul român a primit premiul Excellence in Artistic Innovation – Visionary Collection of the Year pentru colecția „The Artist”, distincție acordată în cadrul FashionTV Luxury Gala, desfășurată la Ritz Paris.

Colecția, construită în jurul ideii de dialog între emoție și formă, a atras atenția prin echilibrul dintre rafinament și expresivitate. „Sunt profund recunoscătoare pentru acest premiu și pentru faptul că ‘The Artist’ a fost primit cu atâta deschidere și emoție la Paris Fashion Week. Această colecție nu este doar despre haine, ci despre o poveste – despre cum emoțiile pot fi transformate în formă, despre cum un material prinde viață prin mâinile celor care îl lucrează și despre cum fiecare detaliu spune ceva mai mult decât pare la prima vedere”, a declarat designerul.

Premiul confirmă maturizarea brandului IMROSKA și poziționarea sa ca un nume de urmărit în haute couture. Ostroveanu a subliniat că succesul este rezultatul unei munci colective: „Împart această recunoaștere cu echipa mea, fără de care niciun vis nu ar putea fi transformat în realitate, și cu toți cei care au crezut în mine atunci când această colecție era doar o idee pe hârtie.”

Pentru Roxana Ostroveanu, următorul pas înseamnă consolidarea identității brandului și continuarea căutării unei estetici care să rămână relevantă în timp: „Voi continua să caut frumusețea care nu are nevoie de explicații, eleganța care rezistă și povestea care se citește dincolo de catwalk.”

Foto: arhiva personală



Recente pe Ok! Magazine

vedete jpg
Ben Affleck, Ana de Armas, profimedia (1) jpg
Loredana Groza la podcastul Vin de o poveste by Radu Țibulcă   captură (5) png
Monica Birladeanu (2) jpg
Megan Fox, Machine Gun Kelly  foto   Profimedia jpg
FotoJet (39) jpg
Orlando Bloom  foto   Profimedia jpg
Ramona Olaru la podcastul Vorba lu Jorge   captură de ecran (7) png
Alexander Edwards and Cher, GettyImages 1472431394 jpg
Kourtney Kardashian foto   Profimedia jpg
victoria si david beckham foto facebook 2 jpg
Sir David Beckham a fost înnobilat de însuși Regele Charles al III lea, profimedia 1050254815 jpg
David Beckham și Regele Charles s-au întâlnit pe 19 mai 2025, Profimedia
De Halloween, fiica lui Jennifer Lopez și cea a lui Ben Affleck s au reunit, Profimedia (1) jpg
Vedete la LACMA gala Getty Images jpg
Luna Plina, foto Shutterstock jpg
Andreea Marin zâmbește din nou   Facebook (2) jpg
Jennifer Aniston cu iubitul png