Shakira, Vladimir Putin, Regele Iordaniei & Tony Blair - averi secrete şi evaziune fiscală, dezvăluite de "Pandora Papers"

Actualizat:
1 pandora papers png png

O nouă „scurgere” uriaşă de informaţii financiare dezvăluite paradisurile fiscale ale unor celebrităţi şi lideri mondiali.

Peste 100 de miliardari şi 30 de lideri mondiali trăiesc şocantul moment al dezvăluirii afacerilor lor subterane de către aşa-numitele "Pandora Papers". Investigaţia, realizată de International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) şi o echipă compusă din 150 de organizaţii media, a scos de asemenea la iveală faptul că 330 de oficiali la nivel mondial au legături cu paradisuri fiscale.

Documentele analizate arată dimensiunea legăturii între operaţiile secrete offshore şi politica financiară globală. Miniştrii de Finanţe din Pakistan, Olanda şi Brazilia au cu toţii legături cu companii offshore, la fel ca şi foşti miniştri de Finanţe din Malta şi Franţa, inclusiv fostul preşedinte al Fondului Monetar Internaţional, Dominique Strauss-Kahn. Adică fix cei care se pronunţă împotriva sistemului offshore, dar în fapt beneficiază de acesta.

3 37130321 10156733361709560 6458322020684791808 n jpg jpeg

La offshore-uri au apelat şi celebrităţile. Numele cântăreţei columbiene Shakira apare din nou în controversata chestiune a averilor plasate în conturi străine. Avocatul Shakirei a afirmat că diva pop şi-a declarat conturile offshore şi că acestea nu i-au asigurat niciun fel de avantaj fiscal.

Printre personalităţile vizate de investigaţie se numără şi preşedintele rus Vladimir Putin, preşedintele ucrainian Volodimir Zelenski, fostul prim-ministru britanic Tony Blair, premierul ceh Andrej Babis, preşedintele azer Ilham Aliyev, Regele Iordaniei Abdullah al II-lea şi preşedintele cipriot Nicos Anastasiades.

5 profimedia 0635194041 jpg jpeg

Documentele arată, de pildă, legături ale preşedintelui rus,

, cu proprietăţi secrete în Monaco, dar şi faptul că premierul ceh,

, care urmează să participe la noi alegeri la sfârşitul săptămânii viitoare, nu a declarat fiscal o companie de investiţii offshore prin care şi-a cumpărat două vile de lux în sudul Franţei, în valoare de 12 milioane de lire sterline.

Fostul premier britanic

 deţine o clădire de 7,6 milioane de euro, după ce au cumpărat o companie imobiliară offshore de la familia ministrului Industriei şi Turismului din Bahrain, Zayed bin Rashid al-Zayani. Blair şi soţia sa Cherie au evitat să plătească impozitul aferent de 400.000 de dolari.

6 profimedia 0614554299 jpg jpeg

, soţul Reginei Rania, a cumpărat în Malibu, California,

, prin firme fantomă offshore, în toiul Primăverii Arabe, când supuşii săi ieşeau în stradă pentru a protesta împotriva corupţiei şi a lipsei locurilor de muncă. 

4 profimedia 0574987968 jpg jpeg

Documentele secrete au demascat-o şi pe

, care a cumpărat, printr-o firmă fantomă,

, în apropiere de Kensington Palace.

, premierul Emiratelor Arabe Unite şi Emirul Dubaiului, a deţinut acţiuni la trei companii înregistrate în jurisdicţii secrete.

, continuă să folosească firme offshore pentru a face investiţii, a-şi administra averea şi a o pune la adăpost în beneficiul familiei sale. Panama Papers au dezvăluit deja că super-iahtul său, în valoare de 300 de milioane de dolari, a fost administrat prin firme offshore.

Documentele reprezintă cea mai nouă verigă într-un lanţ de dezvăluiri din ultimii şapte ani, după documentele FinCen, Paradise Papers, Panama Papers şi LuxLeaks.

FOTO: Profimedia, pagina oficială Shakira



Recente pe Ok! Magazine

Andi Moisescu   Pro TV (2) jpg
FotoJet (65) jpg
Oana Sarbu jpeg
Nicole Kidman, Profimedia (8) jpg
actori în roluri biblice profimedia jpg
Rugăciune, Pexels (2) jpg
Sydney Sweeney, GettyImages (2) jpg
neli si mircea lucescu webp
Alexandra Grant și Keanu Reeves, GettyImages (2) jpg
Carla Bruni Sarkozy, Profimedia (1) jpg
Foștii soți Ben Affleck și Jennifer Garner, profimedia 1088609177 jpg
Iuliana Tudor 3 jpeg
mariah carey nick cannon gemenii de paste 2026 jpg
Pamela Anderson foto profimedia 1065428339 (3) jpg
Mihaela Rădulescu și Felix Baumgartner, Foto Instagram  (2) jpg
Camelia Potec prelucrată   FOTO Sorin Stana, revista OK (2) jpg
Blake Lively și Justin Baldoni în It Ends With Us   profimedia 0974807275 jpg
Jennifer Aniston, Profimedia (1) jpg