Simona Halep a pierdut meciul cu Serena Williams de la Australian Open 2021. Românca părăseşte competiţia

Actualizat:
1 simona halep si serena williams jpg jpeg

Din păcate, Simona Halep a fost înfrântă de Serena Williams în sferturile de finală de la Australian Open. 

Mulţi au crezut că Simona Halep va ieşi învingătoare la fel ca la Wimbledon, când a câştigat meciul împotriva Serenei Williams. Nu a fost aşa şi jucătoarea de 39 de ani s-a impus în două seturi. 

Serena Williams a început mai bine meciul şi s-a distanţat rapid la 2-0, însă Simona a recuperat. Ulterior, Serena Williams a mai reuşit un break, iar numărul doi mondial nu a mai avut puterea să revină şi a pierdut primul act, scor 3-6. Setul doi a început siferit, cu o altă Simona Halep pe teren. Jucătoarea noastră a condus cu 2-0 şi 3-1. Din păcate pentru Simona Halep, Serena Williams a revenit şi a câştigat cinci game-uri consecutive şi şi-a adjudecat şi actul secund cu acelaşi scor, 6-3.

Citeşte şi: Povestea echipamentului pe un picior purtat de Serena Williams: ce superstiţie are sportiva

Serena Williams, primele declaraţii după ce a învins-o pe Simona Halep

"Am realizat că fac erori nefortate în setul secund, dar ştiam că am abilitatea de a juca mai bine. Fără îndoială a fost cel mai bun meci al meu în turneu. Am fost nevoită să fac asta împotriva numărului 2 mondial. Ştiam că trebuie să mă descurc mai bine, să cresc nivelul şi asta am făcut. Am încercat să fiu mai bine din punct de vedere defensiv, să mă mişc mai bine pe teren."

Cum se simte Simona Halep după eliminarea de la Australian Open

"Senzaţia mea după acest meci e că n-am fost foarte departe, dar, în acelaşi timp, ea a fost mai puternică în momentele importante. Am avut 3-1 în setul secund, dar serviciul nu prea m-a ajutat. Ar fi trebuit să fiu mai puternică când am servit astăzi, dar n-am reuşit.  (...) Serena a returnat foarte bine şi, da, acele raliuri lungi au fost foarte importante. După părerea mea, am jucat bine astăzi. Nu sunt foarte dezamăgită în privinţa jocului meu. Poate că, de-a lungul turneului, am avut o atitudine cam negativă, dar voi lucra la acest capitol şi, cu siguranţă, voi reveni aici mai puternică. "

Simona Halep, favorita numărul doi de la Australian Open, a părăsit competiţia de la Antipozi, în faza sferturilor de finală. În semifinale, Serena Williams (11 WTA) o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka (3 WTA).

8 sere jpg jpeg

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 12 ori până acum. Sportiva din SUA conduce cu 10-2 la"directe". Înainte de Australian Open, ultima victorie i-a aparţinut româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019. În acelaşi an, cele două jucătoare s-au întâlnit şi la Australian Open, când Williams a câştigat în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, în optimile de finală.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Magic Mike Manganiello jpeg
FotoJet (73) jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233784 jpg
Rebel Wilson   Instagram (6) jpg
Ben Affleck foto profimedia jpg
Motanul Larry la Trooping the Colour   Instagram jpg
AnnaLynne McCord  profimedia 0423233470 jpg
FotoJet (72) jpg
Keir Starmer și soția lui, Victoria   GettyImages 2282725198 jpg
Prietenii tăi  foto   Getty jpg
Ileana Lazariuc foto Vlad Andrei pentru Kultho jpg
Reginele de la Bollywood foto profimedia getty images jpg
soții Ceaușescu  foto   GettyImages 901900356(2) jpg
Calista Flockhart și Harrison Ford  foto   Profimedia jpg
Shakira sexy   FOTO Facebook 5 jpg
Dallas  foto   Profimedia jpeg
Emmanuel Macron și soția sa, Brigitte, l au invitat pe Donald Trump la Versailles, Profimedia (3) jpg
Jennifer Lopez și Brett Goldstein, Profimedia (2) jpg